جستجوی سایت


 


تقویم
اخبار > بازدید اعضای هیأت علمی دانشگاه سمنان از شرکت تولیدی کلران


نسخه چاپي      ارسال به دوست    

   بازدید اعضای هیأت علمی دانشگاه سمنان از شرکت تولیدی کلران

      

بازدید تخصصی دانشگاهیان سمنان از شرکت تولیدی کلران با همکاری معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه سمنان و شرکت شهرک های صنعتی سمنان برگزار شد.

در روز چهارشنبه مورخ 98/07/03 جمعی از اعضای هیات علمی دانشکده های شیمی، مهندسی شیمی، علوم و فناوری های نوین، مواد و مکانیک دانشگاه سمنان به منظور آشنایی با نیازهای تحقیقاتی و فناورانه صنایع استان با هماهنگی اتاق مسئله و کانون هماهنگی صنعت با دانشگاه از شرکت شیمیایی کلران بازدید نمودند و اعضاي هيأت علمي دانشگاه ضمن بازديد از خطوط توليد، در جلسه مشترك با مديران شركت، مشكلات و نیازهای تحقیقاتی و راهكارهاي همكاري را به بحث و تبادل نظر گذاشتند.

در این بازدید ابتدا جناب آقای دکتر شریعت مدیر محترم شرکت کلران به با بیان تاریخچه تاسیس، میزان تولید و نوع محصولات، معرفی تشکیلات، تدارکات، واحد حمل و نقل و لجستیک، واحد تحقیق و توسعه، فعالیتهای تحقیقاتی و فناورانه و همچنین افتخارات شرکت در زمینه تولید، صادرات و پژوهش به معرفی شرکت پرداختند و در نهایت نیازهای تحقیقاتی و فناورانه شرکت را مطرح نمودند. در ادامه آقای دکتر رجبی مدیر امور فناوری دانشگاه ضمن معرفی بازدید کنندگان به بیان توانمندیها و امکانات دانشگاه پرداختند و پس از بحث و تبادل نظر در خصوص نیازهای تحقیقاتی شرکت و ارائه راه های همکاری به منظور رفع این نیازها، از بخشهای مختلف شرکت بازدید بعمل آوردند.

لازم به ذکر است شرکت کلران اقدام به برگزاری المپیاد صنعتی با 5 موضوع با اعتبار 500 میلیون تومان نموده است که سوالات مطرح شده آن به طور خلاصه به شرح ذیل می باشد:

1-     با توجه به حوزه فعالیتهای شرکت تولیدی شیمیایی کلران در زمینه کلر آلکالی، روزانه مقادیر قابل توجهی پساب مایع، پساب دوغابی و پسماند جامد تولید میشود که در لاگونهایی ذخیره سازی میشود. پساب تولیدی دارای ترکیباتی از قبیل کلسیم کلراید، کلسیم سولفات و سدیم کلراید و پسماند تولیدی نیز شامل ترکیباتی از قبیل کلسیم کربنات، کلسیم سولفات، آهک و باطله های موجود در سنگ نمک می باشد. با عنایت به مطالب بیان شده، مسائل ذیل مطرح میباشد:

الف-راهکارهایی در جهت افزایش سرعت تبخیر لاگون پساب.

ب-راهکارهایی در جهت استفاده از پسماند ذخیره شده در لاگون.

ج-راهکارهایی در جهت استفاده از پساب ذخیره شده در لاگون

2-     -با توجه به رسوب گذاری و رشد کریستالهای کلسیم سولفات در خطوط انتقال و تجهیزات آب نمک و با عنایت به ماهیت چسبنده رسوبات سولفات کلسیم و هیدروکسید منیزیم، راهکارهایی جهت معلق سازی این رسوبات با هدف جلوگیری از انسداد خطوط انتقال و تجهیزات

3-     با توجه به فرایند تولید شرکت تولیدی شسیمیایی کلران و وجود برجهای خنک کننده آبی، مقدار قابل توجهی از آب در زمان فرایند خنک سازی تبخیر میگردد. ارائه روشهایی جهت کاهش و یا بازیابی بخارات خروجی در زمان فرایند خنک سازی در جهت مصرف آب

4-     در برخی از تجهیزات فرایند تولید، مجاورت دستگاه با هوای داغ حاوی کلر در دمای بالای 111 درجه سانتیگراد، خوردگیهای شدیدی بوجود می آید. همچنین با توجه به وجود ارتعاش در این تجهیزات استفاده از برخی پوششها، شکننده یا غیر ممکن می باشد. ارائه راهکاری در جهت ایجاد پوشش مناسب و یا اقدامی مؤثر در جهت کاهش خوردگیها تحت شرایط مذکور

5-     یکی از تولیدات شرکت تولیدی شیمیایی کلران، اسید کلریدریک میباشد که با توجه به استانداردهای مشتریان، میزان کلر آزاد آن (بدون افزودنی) بایستی در حد صفر قرار داشته باشد. در فرایند انتقال اسید از برجهای سنتز به مخازن ذخیره، میزان کلر آزاد به مقدار قابل توجهی افزایش مییابد. برای جلوگیری از رخداد این موضوع بایستی تدابیری اندیشیده شود که این امر مورد سؤال میباشد.

 


      

 

گروه خبری :اخبار, اخبار تصویری, اطلاعیه ها, خلاصه اخبار    1398/07/16 ساعت :١١:٥٠     تعداد نمایش:158    کد خبر:١٧٠٧٥

 


.Copyright  © 2020 Semnan University, All rights reserved